Home » Articole » CSM București calificata in sferturile de finala ale Ligii Campionilor (handbal)

Desi invinsa de Gyori Audi ETO KC cu scorul de 24-22 (14-8) în ultimul său meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin ,  CSM București a reusit sa se califice de pe pozitia a 4-a in grupa , in sferturile Ligii Campionilor , performanta mai mult decat notabila.

11gyorsad65g4adf6g74da9f87gad98

Campioana României, care isi asigurase inaintea acestui meci locul 4 în grupă , indiferent de rezultatul partidei cu Gyor , a inceput mai slab meciul astfel ca in minutul 8 era condusa cu cu 4-1 , cu 6-2 (min.12), cu  8-3 (min.16), iar în minutul 27 diferența de pe tabelă ajunsese la șapte goluri, 13-6. La pauză, Gyor avea un avans de 6 goluri , scorul aratand 14-8.

în partea a doua a meciului CSMB a jucat ceva mai bine și a reusit sa se apropie la numai două goluri, 15-17 (min. 42 ), si chiar la un singur gol diferenta în minutul 48 (18-19). In cele din urma Gyor a fost echipa mai motivata si mai concentrata care a reusit sa castige partida cu scorul de 24-22.

Cea mai buna marcatoare a echipei CSMB a fost Isabelle Gullden, cu 8 goluri, celelalte goluri fiind reușite de Oana Manea  6 goluri, Aurelia Brădeanu  2 goluri si cate un gol au mai inscris  Iulia Curea , Linnea Torstenson , Ana Paula Rodrigues Belo , Cristina Vărzaru , Bianca Bazaliu  si Carmen Martin . Pentru vicecampioana Ungariei , Gyor ,  au marcat Heidi Loke 5 goluri, Linn Jorum Sulland 5 goluri , Ida Alstad 4 goluri , Eduarda Amorim 3 goluri , Aniko Kovacsics 3 goluri , Cornelia Groot 2 goluri , Yvette Broch 1 gol si portarul  Kari Aalvik Grimsboe 1 gol.

CSM București o va întâlni in sferturi pe câștigătoarea primei grupe principale, Rostov pe Don