Home » Articole » Halep, eliminată de la Turneul Campioanelor după 3-6, 6-7 cu Cibulkova!

Halep, eliminată de la Turneul Campioanelor după 3-6, 6-7 cu Cibulkova!

Mai am şanse să mă calific în semifinale, spunea Simona Halep după înfrângerea cu Angelique Kerber la Turneul Campioanelor de la Singapore. Dominika Ciblukova i-a dat însă planurile peste cap româncei în meciul decisiv din Grupa Roşie. Durerile la genunchi au împiedicat-o pe româncă să ajungă în timp util la mingile precise trimise de Cibulkova, care şi-a adjudecat primul set cu 6-3.

halep-eliminata-de-la-turneul-campioanelor

A urmat un set doi de infarct, în care cele două jucătoare au mers cap la cap până în setul şase! În tie-break, Cibulkova a jucat mai bine, a profitat de câteva greșeli neforțate ale Simonei și a câștigat meciul în urma căruia Halep a fost eliminată. Cibulkova a bifat prima victorie din turneu şi acum scorul la general în întâlnirile directe a devenit 4-2 în favoarea jucătoarei din Slovacia. În ultimul meci, la Madrid, Simona Halep s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-4.

Halep avea nevoie de o victorie în două seturi cu Cibulkova pentru a fi sigură de calificarea în semifinale la Singapore. Jucătoarea din Slovacia rămâne în cursa calificării, având nevoie acum ca Angelique Kerber să treacă cu 2-0 la seturi de Madison Keys.

– 3-6, 6-7 (5-7) cu Dominika Cibulkova

Simona a avut acelaşi parcurs şi anul trecut la Turneul Campioanelor. După ce a trecut fără probleme de Flavia Pennetta (6-0, 6-3), a cedat în faţa Mariei Sharapova (4-6, 4-6), iar apoi în faţa polonezei Agnieszka Radwanska (6-7, 1-6). Cea mai bună performanţă a româncei în Turneul Campioanelor este finala jucată în 2014, când a fost învinsă în două seturi (3-6, 0-6) de Serena Williams. Atunci, Simona a reuşit victoria carierei, în grupe, în faţa aceleiaşi jucătoare din America.

Locul 4 WTA, Simona Halep a anunţat în timpul turneului din acest an că va continua colaborarea cu Darren Cahill şi în 2017. Cei doi s-au înţeles, iar contractul urmează să fie semnat. Halep a acceptat deja să facă pregătirea de iarnă acasă la Cahill, în Australia. Acesta a declarat că perioada pe care o va petrece în Australia o poate ajuta pe Simona să progreseze şi mai mult.